Do XV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej pozostało:
 
 
Pielgrzymkowe Statystyki Jasnej Góry
 
                Biuro Prasowe Jasnej Góry podało następującą informację. W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym, od 12 maja do 14 sierpnia 2019 r., na Jasną Górę  przybyły: 133 pielgrzymki rowerowe, a w nich 9 tys. 100 osób (w ubiegłym roku 113 pielgrzymek rowerowych, a w nich 7 tys. 500 osób). Przypomnijmy, że w XIV  Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasnej Górze uczestniczyło w tym roku ok 1,5 tys. pielgrzymów.
 
         
 
 
 

XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę

13 lipca 2019 r.

 

          Spotkanie pielgrzymów w duchowej stolicy Polski dobiegło końca. Jej uczestnicy wrócili do swoich rodzin. Podejmują teraz codzienne obowiązki, nadrabiają zaległości. Mimo to pamiętają o tym, że pielgrzymka ... dalej trwa. Nie jadą już rowerami w kolumnach, nie śpiewają codziennie apelu, ale żyją wspomnieniami z wyprawy pątniczej. Pracują nad tym by ich życie było ''W mocy Bożego Ducha'', jak głosi hasło tegorocznej ogólnopolskiej pielgrzymki. Potrzeba dalej codziennej modlitwy, odkrywania na nowo Ducha Świętego. Jego rola jest ważna w naszym życiu. On nas prowadzi do Pana Boga. Pozwala nam wypalić w nas to co jest złe, tak aby nas przygotować na działanie łaski Bożej. Mamy być świadkami wiary, którzy odważnie świadczą o swojej miłości do Pana Boga.

 

"Przeżyjmy to jeszcze raz"

 

 

          Część pielgrzymów, która przyjechała na ogólnopolską pielgrzymkę rowerową była już w Częstochowie w piątek, w przeddzień uroczystości. Z myślą o nich sekretariat organizujący wspomniane wydarzenie przygotował w kaplicy Św. Józefa spotkanie formacyjne. Za oprawę tego wydarzenia jak i finał zjazdu pielgrzymów z całego kraju był odpowiedzialny sekretariat oraz grupa pątników z Cyprzanowa. Pielgrzymi pełniący rolę współorganizatora zaprosili do Częstochowy bp-a opolskiego Rudolfa Pierskałę. Pasterz zaproszenie przyjął i na uroczystości przyjechał... rowerem razem z pielgrzymami z Cyprzanowa. W kaplicy bp Pierskała powiedział konferencję. Przedstawiciele różnych grup opowiadali o swoich wyprawach, jak wyglądała ich pielgrzymka. O piękny śpiew i zawiązanie wspólnoty zadbała wspomniana wspólnota z Cyprzanowa. Po zakończeniu spotkania udaliśmy się na Apel Jasnogórski.

          13 lipca miał miejsce finał Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasnej Górze. Pątnicy mieli w tym roku spotkać się nie przy archikatedrze, ale u początku alei NMP. Gdy wszyscy się zabrali w wcześniej ustalonym miejscu, wielka rzesza pielgrzymów ruszyła do Matki w Jej jasnogórskim wizerunku. Przybyli pielgrzymi byli witani przez sekretariat oraz grupę z Cyprzanowa. Każdy pątnik otrzymał pamiątki przygotowane przez współorganizatorów. Po prezentacji grup i radosnym śpiewie przyszedł czas na Eucharystię. Uroczystej liturgii przewodniczył i homilię wygłosił bp Pierskała. Na zakończenie mszy pielgrzymi zawierzyli wszystkich Matce Bożej. Ks. kan. Jerzy Grochowski koordynator ogólnopolskiej pielgrzymki przed pasterskim błogosławieństwem przewodniczącego liturgii z radością obwieścił, że w tegorocznym uroczystym spotkaniu pielgrzymów uczestniczy 70 grup. Z wstępnych wyliczeń sekretariatu wynika, że na Jasną Górę przyjechało ponad 1,5 tysiąca pątników. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć nadesłanych nam przez rowerzystów uczestniczących w ogólnopolskiej pielgrzymce. Spotkajmy się w przyszłym roku na XV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasnej Górze.

Program XIV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę

13 lipca 2019 r. - Częstochowa

Hasło: W mocy Bożego Ducha . 


       13.VII.2019 r /sobota/ 
 

   Ze względu na remont Archikatedry Św. Rodziny w Częstochowie w tym roku wyjątkowo spotykamy się na początku Alei Najświętszej Maryi Panny (od Placu Daszyńskiego) i formujemy kolumnę, ustawiając się grupami w stronę Jasnej Góry.
   

   10.00 - Wyjazd

    * przejazd Aleją Najświętszej Maryi Panny
    * powitanie grup rowerowych na Wałach Jasnogórskich
 

   11.00  - Szczyt Jasnogórski

   * przywitanie pielgrzymów przez Ojca Paulina

   11.30 - Msza Święta

   13.15 -  przejście pielgrzymów przed obraz Matki Bożej

     

   12.VII. 2019 r. /piątek/ DLA CHĘTNYCH
   

   19.30 - Sala Św. Józefa przy klasztorze na Jasnej Górze
    * spotkanie formacyjne/katecheza
 

   21.00 - Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
    * Apel Jasnogórski

Zachęcamy do przeczytania relacji

z XIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę

w dniach 13-14 lipca 2018 r.

 

      „Wszyscy jesteśmy pielgrzymami”

  13 lipca o g. 19.30 rozpoczęło się spotkanie integracyjne pierwszych pątników przybyłych na XIII Ogólnopolską Pielgrzymkę Rowerową na Jasną Górę  (dalej OPR). Aby zawiązać wspólnotę  organizatorzy zaprosili do wspólnego śpiewu pieśni maryjnych. Następnie wszystkich pątników przywitał koordynator pielgrzymki ks. kan. Jerzy Grochowski. Program spotkania przedstawił ks. Karol Mazur-przedstawiciel sekretariatu OPR. Przyszedł wreszcie czas na prezentacje poszczególnych grup przybyłych na Jasną Górę. O swoich przeżyciach, doświadczeniach z pątniczej wyprawy opowiadali sami organizatorzy, przewodnicy. Nie zabrakło również radosnego śpiewu, który przygotowała Joanna Kocon z sekretariatu OPR wraz ze swoimi pątnikami z Sulbin. Na koniec ks. Karol wygłosił konferencję, w której przypomniał sens pielgrzymowania, że jest to przede wszystkim spotkanie z Matką Bożą. Ona nas doskonale zna, rozumie i na każdego z nas czeka.

 

      „Jestem, pamiętam, czuwam”

  Po konferencji wszyscy udaliśmy się do kaplicy Matki Bożej, gdzie uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim. Naukę wygłosił wspomniany wcześniej ks. Jerzy. Mówiąc o naszej wierze, przywołał słowa św. Jana Pawła II „pozwólcie by ten ogień wybuchł w waszych sercach”. Tutaj na Jasnej Górze zapala go Maryja. Prosił w imieniu wszystkich, szczególnie pielgrzymów rowerowych by to Matka Boża opiekowała się i ochraniała nas.

 

      „Św. Stanisław Kostka wzorem pielgrzyma dla każdego z nas”

 Następnego dnia o g. 9.00 w archikatedrze częstochowskiej spotkali się już niemal wszyscy pielgrzymi. Gdy przyjechali na plac i zdążyli się zarejestrować u Jurka Skórkiewicza w sekretariacie to spotkała ich miła niespodzianka. Oprócz możliwości zakupienia pamiątkowych butonów (wcześniej otrzymali naklejki na rower z hasłem i logo pielgrzymki) każdy pątnik otrzymał bidon do roweru z m.in.: logo OPR. Fundatorami tego prezentu było Województwo Lubelskie dzięki zaangażowaniu Chełmskiej Grupy Rowerowej. Ich opiekun duchowy ks. Karol także w archikatedrze poprowadził kolejne spotkanie pielgrzymkowe. Na początku wszystkich obecnych przywitał ks. Jerzy. Następnie była modlitwa i piękny śpiew piosenki „Dobrze, że jesteś” w wykonaniu scholi prowadzonej przez Joannę. Później wysłuchaliśmy konferencji poświęconej św. Stanisławowi Kostce, który jest nie tylko przykładem tego jak zostać świętym, ale również jak być dobrym pielgrzymem. Ks. Karol odwołując się do przykładu wspomnianego świętego wskazywał nam przede wszystkim jedną, prostą drogę- pełnić wolę Bożą. Następnie byliśmy świadkami dwóch świadectw wygłoszonych przez pielgrzymów uczestniczących już wiele lat w wyprawach rowerowych do Częstochowy. Na koniec ks. Karol wyczytał wszystkie grupy rowerowe będące w archikatedrze. Pozostali pątnicy nagradzali ich obecność trzema symbolicznymi oklaskami. Błogosławieństwo zakończyło spotkanie. Wszyscy wyszli przed świątynię i ustawili się do pamiątkowego zdjęcia. Po nim pielgrzymi rowerami udali się alejami  N.M.P. na wzgórze jasnogórskie by uczestniczyć we mszy św.

 

     Niewiasto, oto syn Twój. (…) Oto Matka twoja”

  Msza Św. jak co roku jest najważniejszym punktem obchodów OPR. Tym razem liturgii przewodniczył i homilię wygłosił bp senior arch. częstochowskiej Antoni Długosz. Czytanie i modlitwę wiernych przeczytali pielgrzymi z Chełma. Psalm zaśpiewała pątniczka ze Starego Uścimowa – grupy, która przyjechała z ks. Jerzym. Pieśni do liturgii przygotowała Joanna wraz ze scholą. Do mszy służyli ministranci od ks. Jerzego i ks. Karola. W homilii bp Długosz w żywiołowy i charakterystyczny dla siebie sposób odniósł się do słów ewangelii. Pan Jezus zwracając się do Maryi i Jana nie tylko żegnał się z Nimi, ale przedstawił im nowe zadania by opiekować się Kościołem. To my wierzący w Jezusa tworzymy taką wspólnotę. My jesteśmy za nią odpowiedzialni. Pod koniec liturgii pątnicy ze Starego Uścimowa odczytali akt zawierzenia pielgrzymów Matce Bożej.Po zakończonej mszy część pątników rowerowych udała się do kaplicy Matki Bożej a pozostali od razu udali się w podróż powrotną do swoich domów.

  Podsumowując w OPR wzięło udział ok. tysiąca pątników, którzy przyjechali w ok. 50-ciu grupach wywodzących się z różnych parafii, stowarzyszeń czy klubów sportowych. Pielgrzymi reprezentowali wszystkie grupy wiekowe, począwszy od dzieci na dorosłych skończywszy. Wszyscy pątnicy rowerowi podkreślali, że pielgrzymka to nie tylko czas weryfikacji swoich możliwości fizycznych, czy podziwiania piękna naszego kraju ale przede wszystkim niezwykłe rekolekcje w drodze.

 

   Zdjęcia z OPR można zobaczyć tutaj

   Zapraszamy do obejrzenia apelu: https://www.youtube.com/watch?v=-AChSwj4Qk0

   Wypowiedzi pielgrzymów: http://www.radiojasnagora.pl/media/mp3/2018/07/14/5.mp3

   http://www.radiojasnagora.pl/media/mp3/2018/07/14/4.mp3

 

www.rowerowa.pielgrzymujemy.pl