XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę

"Posłani w pokoju Chrystusa"

 

   "Posłani w pokoju Chrystusa" przyjechali miłośnicy dwóch kółek do Częstochowy. 9 lipca uczestniczyli oni w XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę. Jechali czasami w słońcu, niekiedy w deszczu bo byli posłańcami swoich rodzin, bliskich, ale i także samego Jezusa Chrystusa. Chcieli wyprosić pokój nie tylko dla swoich krewnych, ale także dla nas wszystkich.

   U Matki Bożej byli już dzień wcześniej

   Większość pielgrzymów przyjechała do Matki Bożej już dzień wcześniej. Tym, którym to się udało uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim. Rozważanie apelowe poprowadził ks. kan. Jerzy Grochowski, koordynator Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę.

   Spotkanie w katedrze

   Następnego dnia wszyscy rowerzyści spotkali się w katedrze częstochowskiej na integracji i modlitwie. W spotkaniu uczestniczył takze bp Marian Rojek. Jego obecność zawdzięczamy pielgrzymom z Biłgoraja, którzy zaprosili swojego pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej do przewodniczenia uroczystościom. Po zakończeniu spotkania uczestnicy stanęli przed świątynią do pamiątkowego zdjęcia.

   Alejami NMP przed szczyt jasnogórski

   Każda grupa pielgrzymkowa jechała do Matki Bożej osobno z miejsca ich zamieszkania. Teraz sprzed katedry wszyscy wyjechali razem. Prowadzeni przez księży z grupy biłgorajskiej oraz najstarszego pielgrzyma Pana Kazimierza Adamka (81 lat) jechali dostojnie, bez pośpiechu dając mieszkańcom Częstochowy świadectwo wspólnoty na dwóch kółkach. Gdy przyjechali na szczyt jasnogórski pokłonili się Maryi i zostali powitani przez Sekretariat Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasnej Górze.

   Msza Św. pod przewodnictwem Bp-a M. Rojka

   Każda grupa została wyczytana. Podawano skąd są pielgrzymi, jaki dystans pokonali, po raz który tutaj przyjeżdżają i ile dni potrzebowali aby zrealizować wcześniej zamierzony plan. Mniejsza ilość grup przyjechała prowadzona przez księdza przewodnika, większa zaś miała wśród organizatorów osoby świeckie. O animacje muzyczną zadbali rowerzyści z Sulbin z okolic Garwolina. Punktualnie o g. 11.30 rozpoczęła się uroczysta Msza Św., której przewodniczył bp M. Rojek. W homilii odwołał się do koła od roweru, które tak bardzo jest potrzebne na pielgrzymce. Ale i w życiu duchowym ma także swoje odniesienie. Tym kołem jest nasze życie codzienne. Piastą jest Jezus Chrystus, który prowadzi nas każdego dnia. Ważną funkcję pełnią szprychy, które łączą naszego Pana z nami. Warto wspomnieć, że czytanie, psalm, modlitwę wiernych, akt zawierzenia pielgrzymów Matce Bożej przygotowali rowerzyści z Biłgoraja. Do Mszy św. służyli ministranci z Uścimowa od ks. kanonika Jerzego. O oprawę muzyczną tak jak wcześniej zadbali pielgrzymi z Sulbin. Na koniec ks. Grochowski podał informację, że w pielgrzymce uczestniczyło ok. 1200 rowerzystów. Zapraszamy do uczestnictwa za rok, w XVIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasnej Górze.

           

            

            

             

   

   Zapraszamy do obejrzenia aktu zawierzenia pielgrzymów w wykonaniu rowerzystów z Biłgoraja:
 
Już wkrótce XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę 9 lipca 2022 r. 
 
   Ruszamy z przygotowaniami do kolejnej edycji Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. Poniżej podajemy program wydarzenia. Wzorem lat ubiegłych już teraz zapraszamy przedstawicieli poszczególnych grup pielgrzymkowych do zapisywania się przez specjalnie przygotowany formularz. Ułatwi nam to lepsze przygotowanie pielgrzymki. Link do formularza dostępny w zakładce zapisz się 

 

PROGRAM XVII OGÓLNOPOLSKIEJ PIELGRZYMKI ROWEROWEJ
NA JASNĄ GÓRĘ
9 lipca 2022 r. - Częstochowa

Hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”


            PROGRAM

 

   9.00 - Spotkanie w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie

(ul. Krakowska 15, 42-200 Częstochowa)

* modlitwa

* katecheza

 

   10.00 - Zdjęcie na schodach katedry i błogosławieństwo ks. biskupa na ostatni odcinek pielgrzymowania

* przejazd Aleją Najświętszej Maryi Panny

 

   10.30 - Powitanie pielgrzymów na Jasnej Górze i przygotowanie do Eucharystii

 

   11.30 – Msza Święta na Wałach Jasnogórskich

 

   13.00 - Przejście pielgrzymów przed obraz Matki Bożej

 


 

XVI Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę.

10 lipca 2021 r. w południe błonie jasnogórskie opanowali pielgrzymi rowerowi, którzy w grupie ponad 1 tys. osób, zrzeszeni w ponad 70 - ciu grupach przyjechali pokłonić się Matce Bożej w Jej Jasnogórskim obrazie. Tego dnia miała miejsce XVI Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Czciciele Maryi na dwóch kółkach rozważali hasło tego wydarzenia, którymi były słowa: "Samemu Bogu przez Maryję". To dewiza pasterska jeszcze Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia był oddany Bogu całym sercem. Zawierzył Jemu swoje kapłaństwo, pozniej swoją pasterską posługę. Nie złamały go komunistyczne władze zsyłając go do więzienia. Miał osobiste nabożeństwo do Maryi. Sam Kardynał podkreślał: "Pracujcie i walczcie pod opieką Matki Bożej. Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Najświętszej Maryi Panny".

Spotkanie w katedrze

Zanim jednak doszło do spotkania pielgrzymów na Błoniach to rowerzyści zawiązali wspólnotę w katedrze. Na początku przywitał ich ks. kan. Jerzy Grochowski koordynator Ogolnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. Wszyscy pielgrzymi otrzymali okolicznościowe buttony. Następnie słowo do rowerzystów skierował ks. Bp Andrzej Przybylski. Na koniec spotkania pielgrzymi wyszli z katedry do pamiątkowego zdjęcia.

Przejazd Alejami NMP

Po wspólnym zdjęciu rowerzyści wyjechali na aleje by jak co roku wspólnie dotrzeć na błonie i przygotować się do mszy św.

Przywitanie pielgrzymów na błoniach

Gdy rowerzyści przyjechali przed wały pokłonili się Matce Bożej. Śpiew pieśni "Czarna Madonno" pomógł im jeszcze bardziej zbliżyć się do Maryi. Prowadzący tę część spotkania ks. Karol z Sekretariatu Ogolnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Gorę witał przybyłe grupy rowerzystów. Wyczytywał je z nazwy i podawał krótkie informacje na ich temat. Szczególny był udział w tegorocznej pielgrzymce dwóch grup, które przeżywały swoje jubileuszowe, dziesiąte wyprawy tj. z Biłgoraja oraz z Radomia, Akcji Katolickiej. Warty podkreślenia jest także udział jednej grupy. To Chelmska Pielgrzymka Rowerowa dookoła Polski. Piątka zapaleńców przyjechała na Jasną Górę odjeżdżając od swojej trasy wzdłuż granic. Mają oni w planie przejechać w 21 dni 3600 km. Na koniec tej części spotkania pielgrzymi odmówili różaniec.

Eucharystia

O g. 11.30 rozpoczęła się msza św. Liturgii przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Bp Andrzej Przybylski. Kaznodzieja zwrócił uwagę na poruszenie się, któro stało się udziałem Maryi i Św. Jana Chrzciciela. Pasterz chciał aby to biblijne poruszenie każdy pielgrzym przeniósł na swoje życie. Ważne aby najpierw poruszyć swoje serca do Boga, później serca innych. Oprawę muzyczną oraz osoby do czytania czytania i modlitwy wiernych oraz akt zawierzenia pielgrzymów Matce Bożej przygotowali pątnicy z najliczniejszej grupy: z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej liczącej 80 osób. Po mszy św. rowerzyści mieli jeszcze szansę pokłonić się Matce Bożej w kaplicy Cudownego Obrazu. Następnie pątnicy udali się do domów. Ich Pielgrzymka na tym się nie skończyła. Dalej trwa...

 

     

                            

               

 

www.rowerowa.pielgrzymujemy.pl